Ulaganje u znanje jedna je od najvažnijih navika i praksa uspješnih interpretatora prirodne baštine. Nova iskustva, znanja i vještine su poput vjetra u leđa koja svakoj interpretaciji daju atraktivnost, dinamiku i originalnost. Kvalitetan interpretator prirodne baštine prije svega treba njegovati ljubav prema zavičaju, tradiciji i kulturnoj baštini. Poruka koju interpretator prenosi najbolja je kada donosi jedinstven pogled na neku temu, povezuje sadržaj s osobnim iskustvom ili aktualnim događajima, te otkriva nove činjenice o naoko svima poznatim stvarima. A ponajbolja je, ako se posjetitelji aktivno uključuju u interpretaciju.

Interpretatori prirodne baštine Centra za posjetitelje Med dvemi vodami stoga kontinuirano odlaze na stručne radionice, tečajeve, predstavljanja, izložbe i različite događaje kako bi svoju interpretaciju prirodne baštine unaprijedili i dali joj vlastiti novi pečat na višoj razini kvalitete. Posjetitelji Centra Med dvemi vodami prepoznaju ta ulaganja u osobni rast svakog od pojedinog interpretatora, kada u knjizi dojmova s razlogom pohvaljuju interpretaciju vodiča i vođenje kroz Centar. Ovog proljeća i ljeta djelatnici Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode, a osobito djelatnici koji rade i u Centru Med dvemi vodami sudjelovali su na nekoliko radionica s ciljem upoznavanja tradicionalnih djelatnosti međimurskog kraja.

Velimir Basek
Velimir Bašek, čuvar prirode na radionici lončarenja

U suradnji s Knjižnicom Nikola Zrinski Čakovec i knjižničarkom Sandrom Mikac iskusili su rad s lončarskim kolom. Vrsna lončarica Đurđica Horvat upoznala je ekipu Međimurske prirode s prvim koracima lončarstva, oblikovanja i modeliranja gline.

izrada kinca
Mihaela Mesarić i Ana Pepelko, inicijatorica predstavljanja izrade kinča

Mihaela Mesarić i Roberta Radović nazočile su predstavljanju izrade kinča, nematerijalne baštine Međimurske županije. Održano je u Dekanovcu u organizaciji Udruge turističkih vodiča „Međimurski vodiči‟. Kako se izrađuje kinč pokazale su članice KUD-a Florijan Andrašec. O povijesti Općine Dekanovec govorio je načelnik Ivan Hajdarović, a vlč. Josip Drvoderić predstavio je ostavštinu Florijana Andrašeca. Poučnu večer i druženje održanu u Društvenom domu Dekanovec organizirala je turistički vodič Ana Pepelko.

pecenje kruha 01
Stara hiža na Matulovu gruntu idealan je prostor za radionicu izrade domaćeg kruha

Matulov grunt u Frkanovcu idealno je mjesto za radionice tradicionalnih vještina. Djelatnice Međimurske prirode, međusobno su podijelile znanje i iskustva izrade domaćeg kvasca te pečenje kruha s njime. Lončarenje, izrada kinča i tradicionalno pečenje domaćeg kruha teme su koje odlično nadoponjavaju interpretaciju prirodne baštine.

Foto: Roberta Radović

pecenje kruha

izrada kinca (1)

izrada kinca

loncarenje

Loncarenje Medjimuska priroda i Knjiznica Nikola Zrinski Cakovec
Sudionici radionice lončarenja pod vodstvom Đurđice Horvat u Knjižnici Nikola Zrinski Čakovec

loncarenje